Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami video. Stanowią one podstawę merytoryczną i inspirację do opracowania prac plastycznych w konkursie. Każdy dotyczy innej tematyki choć są ze sobą powiązane.
- Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) - Maria Andrzejewska, Katarzyna Soszyńska
- Projektowanie miast w Czasach kryzysu klimatycznego - Kacper Kępiński
- Zielona rewitalizacja - Artur Wieczorek
- Zrównoważony transport w mieście - Artur Wieczorek
- Proces projektowy - Tomasz Kwiatkowski
- Odpady w mieście - Marta Krawczyk
- Ekoprojektowanie i miasta cyrkularne - Marta Krawczyk
- Studia na ASP z perspektywy absolwentki - Martyna Jaworska
- Zawód twórca - Paweł Pudło
- Biografie ekspertów
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (SDG)
Prowadzące: Maria Andrzejewska, Katarzyna Soszyńska
Webinarium dwuczęściowe, zawiera powitanie i zaproszenie do konkursu od Marii Andrzejewskiej, Dyrektor Generalnej UNEP/GRID-Warszawa, organizacji afiliowanej przy Programie Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska (ONZ). W drugiej części Katarzyna Soszyńska opisuje czym są cele zrównoważonego rozwoju ONZ w ujęciu globalnym, a także który cel dotyczy miast w szczególności. Problematyka wybranego celu może być wykorzystana przez uczestników jako wiodący temat w pracach konkursowych.
PROJEKTOWANIE MIAST W CZASACH KRYZYSU KLIMATYCZNEGO
Prowadzący: Kacper Kępiński
W webinarium omawiane są wyzwania teraźniejszości dla architektów, urbanistów i projektantów związane z wodą, zasobami, dostępem do żywności, ponownym użytkiem, lokalnością, tymczasowością i szybkim reagowaniem. Wykład zawiera również wiele ciekawych rozwiązań wspierających miasta w walce z kryzysem klimatycznym.
ZIELONA REWITALIZACJA
Prowadzący: Artur Wieczorek
W webinarium opisujemy czym jest zielona rewitalizacja miast, jaki jest wpływ zmian klimatu na życie w mieście i funkcjonowanie systemów miejskich. Opisujemy możliwości ograniczenia negatywnych skutków wydarzeń pogodowych, koncepcję miast sprężystych, odpornych na ekstremalne zjawiska, dobre praktyki retencji wody w mieście. Dlaczego miejskie wyspy ciepła są niebezpieczne i jakie mają przyczyny. Przedstawiamy także czym są usługi ekosystemowe drzew w mieście..
ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT W MIEŚCIE
Prowadzący: Artur Wieczorek
W webinarium opisujemy obecne wyzwania związane z mobilnością w mieście i wzrostem niezrównoważonym. Pokazujemy przykłady transportu zrównoważonego oraz rozwiązań dla transportu w mieście.
PROCES PROJEKTOWY
Prowadzący: Tomasz Kwiatkowski
Czym jest proces projektowy i jak wykorzystać metodykę projektowania. Opisujemy uniwersalne etapy procesu projektowego, psychologię i proces twórczy oraz konieczność bycia skoncentrowanym na tu i teraz, niezbędne zasoby. Czym jest myślenie twórcze i jakie są ograniczenia percepcyjne. Różne potrzeby i różni użytkownicy a ergonomia. Wpływ projektowania na środowisko, ocena cyklu życia.
ODPADY W MIEŚCIE
Prowadząca: Marta Krawczyk
Przedstawiamy wyzwania związane z redukcją, segregacją i zagospodarowaniem odpadów w mieście. Przedstawiamy co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu, a także jakie są wyzwania związane z projektowaniem miejsc gromadzenia odpadów dla mieszkańców.
EKOPROJEKTOWANIE I MIASTA CYRKULARNE
Prowadząca: Marta Krawczyk
W webinarze przedstawiamy czym jest a czym nie jest ekoprojektowanie oraz na czym polega przydatność do recyklingu i ile razu można zawracać różne materiały. Opisujemy także czym są miasta zero waste, miasto cyrkularne, miast samowystarczalne.
STUDIA NA ASP Z PERSPEKTYWY ABSOLWENTKI
Prowadząca: Martyna Jaworska
W webinarium poruszone jest kilka interesujących zagadnień. Przedstawione są studia na Akademii Sztuk Pięknych z perspektywy absolwentki Martyny Jaworskiej, nagrodzonej wieloma nagrodami za jej projekty, w tym za projekt rewitalizacji budynków posakralnych w mieście. Dowiadujemy się jak wygląda przygotowywanie się do egzaminów na studia, proces rekrutacyjny, a także kolejne lata studiów. Jakie są wyzwania studenta ASP i poszukiwanie własnej drogi oraz realia praktyk studenckich na kierunku związanym z projektowaniem wnętrz. Szczerze o oczekiwaniach i rzeczywistości. Martyna prezentuje swoje niezwykle ciekawe projekty dotyczące miast oraz dzieli się przemyśleniami na temat makiet i sposobów przedstawiania swoich projektów.
ZAWÓD TWÓRCA
Prowadzący: Paweł Pudło
Dyrektor artystyczny „Festiwalu Żywioły” opowiada o festiwalu, swojej ścieżce artystycznej oraz o znaczeniu sztuki w kształtowaniu przyszłości. W materiale dzieli się praktycznymi wskazówkami dla młodych twórców dotyczącymi portfolio, dokumentacji prac i wykorzystania AI w twórczości, podkreślając rolę ludzkiej kreatywności w sztuce. Video jest pełne praktycznych wskazówek i inspiracji – zarówno dla młodych plastyków, jak i każdego, kto działa kreatywnie.
BIOGRAFIE EKSPERTÓW
Maria Andrzejewska
Dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Ekspertka w tematyce planowania przestrzennego, reprezentującym stronę polską w europejskich pracach nad specyfikacją danych INSPIRE (Zagospodarowanie przestrzenne). Realizowała projekty o charakterze naukowo-badawczym (m.in. wizualizacja danych przestrzennych, opracowanie raportów o środowisku, wdrożenie technologii ICT w edukacji ekologicznej, partycypacja społeczna w zarządzaniu środowiskiem, standaryzacja w planowaniu przestrzennym). Trzykrotnie wyróżniona nagrodą Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów.
Katarzyna Soszyńska
ESG Manager, UNEP/GRID-Warszawa. Zaangażowana w projekty dotyczące zielonej transformacji biznesu w programie Climate Leadership, UNEP/GRID-Warszawa. Wspiera inicjatywę #EndPlasticPollution, mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Ponadto, współtworzy projekty edukacyjne dla liceów i uczelni, w zakresie zrównoważonego rozwoju i cyrkularności. Z wykształcenia prawniczka oraz absolwentka studiów podyplomowych CSR i cele zrównoważonego rozwoju w strategii firmy (ALK Warszawa).
Kacper Kępiński
Architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury i stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i „Antropocen". Autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego. Prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.
Artur Wieczorek
Ekspert ds. zielonej transformacji. Edukator, szkoleniowiec, przedsiębiorca i działacz społeczny. Zajmuje się problematyką sprawiedliwej transformacji i zrównoważonego rozwoju. Miłośnik zielonej mobilności, szczególnie transportu kolejowego. Prowadzi szkolenia na terenie całej Europy w temacie zmian klimatu i wykorzystania nowych technologii w edukacji.
Tomasz Kwiatkowski
Projektant, kierownik Katedry Wzornictwa Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsk. Zajmuje się metodyką projektowania, ergonomią w projektowaniu i projektowaniem krytycznym. Członek zarządu Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych i członek Rady Naukowej Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Współzałożyciel Pomorskiego Centrum Technologii w Gdyni.
Marta Krawczyk
Ekspertka w tematyce ekodesignu opakowań oraz problematyce recyklingu. Konsultantka i doradczyni w dziedzinie ochrony środowiska. Trenerka, edukatorka, autorka branżowych artykułów i publikacji. Prelegentka i moderatorka podczas konferencji i wydarzeń branżowych. Uczestniczyła w konsultacjach w Ministerstwie Środowiska oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie ochrony klimatu. Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych Total Design Management Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz podyplomowych studiów managerskich SGH w Warszawie. Wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego.
Martyna Jaworska
Architekt wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka Nagrody Rektorów konkursu DESIGN 32 (edycja 2024) na najlepszy dyplom projektowy w publicznych uczelniach artystycznych w Polsce (projekt w odniesieniu do ekologii w architekturze). Laureatka Vectorworks Design Scholarship w kategorii Interior Design (2021). Skupia się na budowaniu fizycznych modeli przestrzennych oraz sztuce cyfrowej, grafice 3d oraz projektowaniu wnętrz.
Paweł Pudło
Kompozytor muzyki symfonicznej, autor i reżyser projektów multidyscyplinarnych łączących muzykę, sztuki wizualne i działania prospołeczne. Jego muzykę wykonują muzycy polscy i zagraniczni współpracujący m.in. Filharmonią Berlińską, Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie czy Barcelona Symphony Orchestra. Jego muzyka wykonywana była w prestiżowych miejscach m.in. Siedziba Generalna ONZ w Nowym Yorku (USA), Stadion Narodowy w Warszawie. Twórca muzyki dla Mistrzostw Europy Euro2012. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony w kategorii „Płyta roku 2018 - muzyka klasyczna”.