W ramach Festiwalu Żywioły odbędą się cztery wystawy regionalne, na których w sumie zaprezentowane będzie 98 prac konkursowych, których autorkami i autorami są uczniowie liceów plastycznych z 16 szkół z terenu całego kraju. Tytuł wystawy to „Moja miejscowość w roku 2030 przyjazna dla mieszkańców i planety”.
Przeprowadzona w ramach festiwalu edukacja o ekologii, zrównoważonym projektowaniu w architekturze, urbanistyce i mobilności, zainspirowała młodzież do stworzenia prac plastycznych na temat przyszłości miast. Cele konkursu plastycznego to wspieranie twórczości, inspiracja do działania poprzez sztukę i promocja kreatywności młodzieży.
Konkurs promuje ekologiczne podejście do projektowania. W zaprezentowanych pracach można zobaczyć rozwiązania lokalnych problemów przestrzennych, pomysły na małą architekturę, wizualizacje przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców. Prace są przyczynkiem do dyskusji na temat urbanistyki i miejsc w których żyjemy.
POZNAŃ
Termin: 4 kwietnia (wernisaż o godzinie 12:00) - 18 kwietnia
Miejsce: Brama Poznania (kładka) ul. Gdańska 2
Godziny: wystawa otwarta w godzinach pracy Bramy Poznania
Wystawa otwarta dla mieszkańców, wstęp bezpłatny
Na wystawie w Poznaniu zaprezentowane będą prace zgłoszone do konkursu plastycznego przez szkoły z następujących województw: kujawsko-pomorskie (Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu), pomorskie (Liceum Sztuk Plastycznych im. St. I. Witkiewicza w Słupsku), wielkopolskie (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu) oraz zachodniopomorskie (Liceum Sztuk Plastycznych w Gryficach).
KRAKÓW
Termin: 16 - 18 kwietnia
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Godziny: wystawa otwarta w godzinach: 16-17 kwietnia (od 12:00 do 19:00), 18 kwietnia (12:00-16:00).
Wstęp bezpłatny.
Piękne średniowieczne piwnice, będące częścią Międzynarodowego Centrum Kultury mieszczącego się na Rynku w Krakowie, stanowią przestrzeń drugiej wystawy festiwalu. Zostaną zaprezentowane zakwalifikowane prace konkursowe z województw: podkarpackiego (Liceum Plastyczne im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie) oraz śląskiego (Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych im. Orląt Lwowskich w Tychach - Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu).
ŁÓDŹ
Termin: 14 - 31 maja
Miejsce: Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3
Godziny: codziennie 10.00 - 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków - CNIT nieczynne)
Bilet: wejście do Centrum Nauki i Techniki wymaga posiadania biletu, które dostępne są w kasach oraz online. Bilet uprawnia do całodziennego pobytu w Centrum Nauki i Techniki i zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych.
Więcej informacji o CNIT. Dodatkowo zapraszamy w Noc Muzeów w 18 maja 2025 w godzinach 19.00-1.00, bilety dostępne w kasach za 1 zł.
Niezwykły industrialny obiekt Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi stanie się miejscem ekspozycji największej z wystaw. Będzie to jedyna okazja, aby zobaczyć wszystkie 98 prac, nadesłanych przez uczennice i uczniów liceów plastycznych z województw: kujawsko-pomorskiego (Toruń), lubelskiego (Lublin), łódzkiego (Łódź, Tomaszów Mazowiecki), mazowieckiego (Warszawa), podkarpackiego (Jarosław, Krosno), pomorskiego (Słupsk), śląskiego (Katowice, Racibórz, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze), wielkopolskiego (Poznań) oraz zachodniopomorskiego (Gryfice).
KATOWICE
Termin: 30 maja - 12 czerwca
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, aleja Korfantego 6
Godziny: codziennie 10.00 - 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków - galeria nieczynna)
W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będą pokazywane prace zgłoszone przez licea plastyczne województwa śląskiego z miast: Katowice, Racibórz, Tarnowskie Góry, Tychy oraz Zabrze.